Nabór wniosków w konkursie „Welcome to Poland”
DLA KOGO?
Z wnioskami mogą występować podmioty prowadzące kształcenie:
- uczelnia posiadająca Kartę Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego;
- Polska Akademia Nauk;
- instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk;
- instytut badawczy;
- międzynarodowy instytut naukowy utworzony na podstawie odrębnych przepisów, działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz;
- federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki.
INSTYTUCJA FINANSUJĄCA
NAWA
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
CEL KONKURSU
Głównym celem programu jest wsparcie zdolności instytucjonalnej uczelni posiadających Kartę Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego oraz jednostek naukowych prowadzących kształcenie w obszarze obsługi zagranicznych studentów, doktorantów i kadry akademickiej.
W projekcie można zaplanować realizację:
- wsparcie szkoleniowe kadry dydaktycznej, naukowej i administracyjnej Wnioskodawcy zaangażowanej do przyjmowania studentów i kadry z zagranicy, w szczególności w obszarze kompetencji zarządczych, międzykulturowych, komunikacyjnych, językowych, analitycznych, informatycznych oraz innych wynikających z potrzeb szkoleniowych uczestników Programu – działanie obligatoryjne.
- działania związane z przygotowaniem organizacyjnym Wnioskodawcy do obsługi studentów i kadry z zagranicy poprzez:
- przystosowanie serwisów internetowych oraz przygotowanie aplikacji mobilnych wspomagających proces obsługi studentów i kadry z zagranicy;
- przygotowanie informatorów, przewodników w językach obcych, zawierających w szczególności: zestaw informacji, które ułatwią proces obsługi studentów i kadry z zagranicy, zestaw praktycznych wskazówek funkcjonowania w środowisku Wnioskodawcy, społeczności lokalnej danego miasta;
- przygotowanie i dystrybucja aktów wewnętrznych Wnioskodawcy związanych z obsługą studentów i kadry, norm zwyczajowych, zarządzeń, procedur w dwóch wersjach językowych – polskim oraz angielskim celem zapewnienia równego dostępu do informacji;
- tłumaczenie materiałów dydaktycznych;
- system anglojęzycznego lub polsko-anglojęzycznego oznakowania budynków i pomieszczeń Wnioskodawcy, którego celem będzie zwiększenie komfortu i ułatwienia aklimatyzacji nowych studentów i kadry zagranicznej.
- rozwijanie działań związanych z internacjonalizacją „w domu” poprzez:
- tworzenie grup o charakterze mieszanym pod względem narodowościowym;
- przygotowanie kursów języka polskiego, w tym materiałów na potrzeby kursów dla zagranicznej kadry i studentów;
- budowanie relacji pomiędzy studentami, pracownikami Wnioskodawcy a studentami i kadrą przyjeżdżającą z zagranicy;
- wymiana doświadczeń nt. funkcjonowania w nowym środowisku;
- umożliwienie dostępu do zagranicznych publikacji;
- organizowanie międzynarodowych spotkań/wydarzeń, prowadzonych w języka obcych, etc.
- kształtowanie postaw otwartości i tolerancji w środowisku akademickim i otoczeniu społecznym Wnioskodawcy poprzez;
- organizację spotkań/warsztatów lub seminariów ukierunkowanych na integrację międzykulturową;
- wymiana informacji nt. kultur krajów pochodzenia;
- przeprowadzenie działań w zakresie integracji studentów i kadry z zagranicy ze społecznością Wnioskodawcy oraz miasta.
- organizacja miejsca dedykowanego obsłudze studentów i kadry tzw. Welcome Centre poprzez:
- opracowanie projektu architektonicznego punktu obsługi;
- przygotowanie merytoryczne osób dedykowanych przez Wnioskodawcę do obsługi Welcome Centre;
- przygotowanie materiałów niezbędnych do uruchomienia punktu w szczególności pod kątem oferty edukacyjnej Wnioskodawcy.
- przystosowaniem uczelni do funkcjonowania w warunkach kryzysowych.
Proponowane działania muszą cechować się wysokim stopniem dopasowania do potrzeb grupy docelowej oraz celów Wnioskodawcy i Partnerów (w przypadku projektów realizowanych w partnerstwie).
WAŻNE INFORMACJE
Z uwagi na fakt, że w ramach konkursu uczelnia może złożyć maksymalnie 3 wnioski, na podstawie przesłanych przez Państwa informacji Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego podejmą decyzję o dalszym trybie procedowania wniosków.
Prosimy o dokonanie wyboru i przesłanie jednej propozycji z jednostki (zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 1 do Komunikatu).
WAŻNE TERMINY
Z uwagi na to, że w ramach konkursu uczelnia może złożyć tylko 3 wnioski, proszę o złożenie do 8 października 2021 r. deklaracji dotyczących aplikowania w konkursie przygotowanych zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik 1 do niniejszego komunikatu.
Proszę o dokonanie wyboru i przesłanie jednej propozycji z jednostki.
Propozycje wniosków można składać w formie elektronicznej (dokument podpisany elektronicznym podpisem kwalifikowanym przez Kierownika jednostki organizacyjnej (tj. Dziekana, Dyrektora/Kierownika innej jednostki organizacyjnej) lub w formie skanu odręcznie podpisanej propozycji.
Jednostka CM UJ zgłasza do opiekuna konkursu w Dziale Nauki CM UJ jeden wniosek wskazany przez Kierownika jednostki organizacyjnej CM UJ (Dziekana, Dyrektora/Kierownika innej jednostki organizacyjnej).
Na podstawie przesłanych przez Państwa deklaracji, Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego podejmą decyzję o dalszym trybie procedowania wniosków. Opiekun konkursu w CAWP i Dziale Nauki CM UJ poinformuje o decyzji Władz UJ.
Po przekazaniu informacji o wybranych do dalszego procedowania wnioskach:
- W przypadku jednostek UJ: opiekun konkursu w CAWP skontaktuje się z przedstawicielem jednostki wybranego projektu w celu ustalenia indywidualnych terminów przekazywania dokumentów projektowych (tj. Formularza zgłoszenia projektu edukacyjnego i Formularza kwalifikowalności podatku VAT, a także wersji roboczej i ostatecznej wniosku).
- W przypadku wniosków z CM UJ: opiekun konkursu w Dziale Nauki skontaktuje się z przedstawicielem Wydziału/Jednostki w celu ustalenia indywidualnych terminów przekazywania dokumentów projektowych.
NAWA wymaga składania wniosków w języku polskim, tylko w formie elektronicznej, w tym celu wniosek należy wysłać drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu teleinformatycznego NAWA, nie później niż do godz. 15:00 ostatniego dnia naboru tj. 10 listopada 2021 r.
Wniosek w formie elektronicznej należy wysłać dopiero po uzyskaniu wymaganych podpisów na ostatecznej wersji wniosku. Informacje o zatwierdzeniu wniosku przez władze UJ lub CM UJ zostaną przekazane przez opiekuna konkursu:
- w CAWP w przypadku projektu składanego przez jednostkę UJ,
- w Dziale Nauki w przypadku projektu składanego przez jednostkę CM UJ.
Termin składania wniosków w konkursie: do 10 listopada 2021 r. godz. 15:00:00 czasu lokalnego (Warszawa)
WAŻNE DOKUMENTY
Komunikat Rektora
Załącznik nr 1 do Komunikatu
Welcome-to-Poland – NAWA
Kontakt