Stypendysta – doktorant w projekcie OPUS pt. „Nieokreślona rola białka Dickkopf-related protein 1 (DKK1) pochodzącego z płytek krwi w patomechanizmie spondyloartropatii osiowej (axSpA)”, pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Macieja Siedlara.
DLA KOGO?
– dla osób posiadających tytuł magistra z zakresu nauk biologicznych, biotechnologicznych, biochemicznych, medycznych bądź pokrewnych,
– zainteresowanie prowadzeniem badań naukowych w multidyscyplinarnym projekcie łączącym badania podstawowe i translacyjne na pograniczu nauk biologicznych i medycznych,
– chęć dołączenia do zespołu badawczego złożonego zarówno młodych, jak i doświadczonych naukowców,
– znajomość podstawowych technik z obszaru biologii komórki i biologii molekularnej (m.in. hodowle komórkowe, izolacja subpopulacji komórkowych, PCR, Western Blot, cytometria przepływowa, itp.),
– dobra znajomość języka angielskiego,
– umiejętność bezkonfliktowej współpracy w grupie naukowej.
INSTYTUCJA FINANSUJĄCA
Narodowe Centrum Nauki
CEL STYPENDIUM
Spondyloartropatie (ang. Spondyloarthropathies; SpA) to rodzina schorzeń reumatologicznych, charakteryzujących się występowaniem przewlekłego stanu zapalnego tkanek stawów i współwystępującą patologiczną przebudową struktury kostnej. Zaburzenia dotyczące szlaku sygnałowego Wnt, mającego wpływ na liczne procesy rozwojowe (w tym osteogenezę), wydają się być kluczowe dla postępu procesów osteogenezy w SpA. Białko Dickkopf-related protein 1 (DKK1), będące inhibitorem szlaku sygnałowego Wnt, uznawane jest za główny regulator aktywności tej ścieżki sygnałowej. Liczne badania wskazują, że u pacjentów z SpA stężenie DKK1 w surowicy krwi jest istotnie obniżone w porównaniu z osobami zdrowymi.
Celem projektu jest wyjaśnienie, w jakim stopniu DKK1 pochodzący z płytek krwi – które (oprócz śródbłonków) uważane są za główne źródło DKK1 w krwioobiegu – wpływa na proces nadmiernej osteogenezy obserwowanej w spondyloartropatii osiowej (axSpA). Dodatkowo zbadane zostanie, czy obecne terapie axSpA obejmujące niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i leki biologiczne (np. przeciwciała monoklonalne mające na celu neutralizację określonych cytokin lub ich receptorów, inhibitory szlaków sygnałowania wewnątrzkomórkowego) mogą modulować ekspresję DKK1 w płytkach krwi. Wiedza ta może przyczynić się do wyjaśnienia nieznanych dotąd mechanizmów molekularnych leżących u podłoża pozytywnych efektów klinicznych stosowanych obecnie terapii biologicznych. Ponadto planowane jest ustalenie, czy obniżone stężenie DKK1 w surowicy pacjentów z axSpA może być powiązany ze zmianami w sekwencji genetycznej kodującej białko DKK1, co mogłyby być wykorzystane, jako nowy marker w diagnostyce przesiewowej osób potencjalnych zagrożonych chorobą axSpA.
Naukowa weryfikacji powyższych problemów badawczych opierać się będzie zarówno na badaniach in vitro, jak i o doświadczenia z wykorzystaniem zwierząt laboratoryjnych. Wybrane mechanizmy regulujące poziom ekspresji DKK1 w axSpA zostaną przebadane z wykorzystaniem materiału biologicznego pochodzącego od pacjentów (m.in. surowica krwi, płytki krwi). Ponadto, z zastosowaniem ludzkich linii komórkowych, oceniony zostanie wpływ obecnie stosowanych strategii terapeutycznych axSpA na produkcję białka DKK1 przez megakariocyty będące prekursorami płytek krwi. W celu ostatecznego zdefiniowania roli DKK1 pochodzenia płytkowego w patomechanizmie axSpA, wykorzystany zostanie zaawansowany model zwierzęcy, w którym przebieg choroby może być badany w warunkach braku DKK1 pochodzenia płytkowego lub śródbłonkowego.
Zakładamy, że DKK1 pochodzenia płytkowego odgrywa kluczową rolę w regulacji procesów związanych z osteogenezą w axSpA oraz, że obniżone stężenia DKK1 znacząco przyczyniają się do przyspieszenia przebiegu choroby.
CZAS TRWANIA
48 miesięcy
MIEJSCE REALIZACJI
Zakład Immunologii Klinicznej, Katedra Immunologii Klinicznej i Transplantologii, Instytut Pediatrii UJCM, ul. Wielicka 265, Kraków.
WYSOKOŚĆ STYPENDIUM
5000 zł przez okres 48 miesięcy (brutto brutto).
WAŻNE TERMINY
Termin składania ofert: 16.07.2023
Preferowana data rozpoczęcia pracy: 01.10.2023
DOKUMENTY
Zgłoszenie powinno zawierać:
– CV z listem motywacyjnym i krótkim opisem zainteresowań badawczych,
– skan dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów magisterskich
– informację o przetwarzaniu danych osobowych wraz ze zgodą (podpisany skan)
– informację o wnioskodawcy (podpisany skan)
– oświadczenie o spełnianiu warunków wymaganych przez Narodowe Centrum Nauki (podpisany skan)
KONTAKT
Zgłoszenia należy przesyłać na adres e-mail kierownika projektu:
maciej.siedlar@uj.edu.pl