[FNP] START Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Przed rozpoczęciem wypełniania wniosku należy zapoznać się z Regulaminem programu START oraz z Instrukcją przygotowania wniosku.

 

DLA KOGO?

Konkurs adresowany jest do młodych naukowców, przed lub po doktoracie, którzy nie przekroczyli wieku 30 lat w roku składania wniosku. Okres ten może zostać przedłużony w następujących przypadkach:

– z tytułu urodzenia lub przysposobienia dziecka wiek ulega przedłużeniu w przypadku kobiet, które urodziły dziecko lub osób, które przysposobiły dziecko, o 1 rok na każde dziecko, niezależnie od daty urodzenia lub przysposobienia dziecka,

– z tytułu przerwy w pracy naukowej o maksymalnie 2 lata, przy czym wiek ulega przedłużeniu o wszystkie udokumentowane okresy przerw w prowadzeniu badań naukowych trwające łącznie nie krócej niż 12 miesięcy w przypadku ubiegania się o przedłużenie o jeden rok lub nie krócej niż 24 miesiące w przypadku ubiegania się o przedłużenie o dwa lata.

Przy ocenie wniosku kluczowy jest dorobek naukowy kandydata.

Wybrani laureaci programu START będą mieli możliwość odbycia jednego lub dwóch wyjazdów studyjnych do zagranicznych ośrodków badawczych. Celem wyjazdów jest nawiązanie współpracy oraz poznanie metod pracy badawczej w wizytowanych ośrodkach. W celu uzyskania środków na wyjazdy studyjne, należy zgłosić chęć odbycia takiego wyjazdu już na etapie składania wniosku o stypendium.

 

INSTYTUCJA FINANSUJĄCA

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

 

CEL KONKURSU

Celem Stypendium START jest uhonorowanie dotychczasowych osiągnięć badawczych laureatów i wsparcie ich rozwoju naukowego.

 

WAŻNE TERMINY

Nabór wniosków w Dziale Nauki: 21 października 2024 r.

Termin składania wniosków w FNP: 31 października 2024r.

 

WAŻNE INFORMACJE

Zgodnie z regulaminem obowiązującym kandydatów składających wnioski w najbliższym konkursie stypendium można otrzymać tylko raz.

 

Adresaci

Wybitni młodzi uczeni ze znaczącymi sukcesami w swojej dziedzinie nauki, którzy:

  • mają dorobek udokumentowany publikacjami (artykuły w uznanych periodykach naukowych lub pozycje książkowe);
  • pracują naukowo w Polsce (tj. wykonują prace B+R* w Polsce w podmiocie, którego jednym z celów statutowych jest prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych) lub są doktorantami w Polsce;
  • nie przekroczyli wieku 30 lat w roku składania wniosku (o stypendium w najbliższym konkursie mogą się starać kandydaci urodzeni w roku 1994 lub później). Wiek ten może zostać przedłużony w następujących przypadkach:

 

Dodatkowe informacje

Fundacja przyznaje również wyróżnienia wybitnym kandydatom, których osiągnięcia badawcze zostały najwyżej ocenione przez recenzentów konkursu w trzech obszarach dziedzinowych: nauk humanistycznych i społecznych, przyrodniczych i medycznych oraz ścisłych i technicznych. Stypendia tych osób są finansowane ze środków uzyskanych przez Fundację z wpłat na działalność organizacji pożytku publicznego (1,5% odpisu od podatku dochodowego od osób fizycznych). Stypendia wyróżnionych laureatów są powiększone – poprzedniej edycji konkursu wynosiły 38 000 zł.

Wnioski składane do konkursu START będą również rozpatrywane w konkursie o stypendium im. prof. Barbary Skargi, które jest przyznawane jednemu z laureatów programu w danym roku. Laureatem tego konkursu może zostać osoba, której badania wyróżniają się odważnym przekraczaniem granic między różnymi dziedzinami nauki, otwierają nowe perspektywy badawcze i tworzą nowe wartości w nauce. Stypendium takiej osoby zostanie podwyższone.

Od 2022 r. w ramach programu START przyznawane jest stypendium z wyróżnieniem im. prof. Wacława Szybalskiego, które otrzymać może wybitny młody naukowiec prowadzący badania w dziedzinach nauki uprawianych przez Fundatora, czyli biotechnologii, genetyce lub biologii molekularnej.

Wybrani laureaci programu START mają także możliwość otrzymania stypendium wyjazdowego na pobyt w jednym lub dwóch ośrodkach badawczych za granicą. Wyjazdy te służą nawiązaniu współpracy oraz poznaniu metod pracy badawczej w tych ośrodkach. Osoby te zostaną wybrane spośród laureatów, którzy zgłosili chęć odbycia takiego wyjazdu we wniosku o stypendium oraz załączyli wymagane dokumenty (opisane w Regulaminie i Instrukcji przygotowania wniosku).

Zobacz także: Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w programie START

 

Informacje dotyczące przygotowania wniosku:

Wnioskodawcami w konkursie mogą być instytucje kształcące kandydatów lub instytucje, w których kandydaci wykonują prace B+R.

Wniosek o stypendium START składany do konkursu powinien być podpisany w przypadku uczelni przez jej rektora/prorektora, a w przypadku innego podmiotu – przez kierownika tego podmiotu lub osobę upoważnioną do reprezentacji.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad konkursu oraz wymaganych dokumentów znajdują się w Regulaminie programu START  i Instrukcji przygotowania wniosku.

W konkursie oceniana jest przede wszystkim jakość i oryginalność dotychczasowego dorobku naukowego kandydata oraz jego najważniejsze osiągnięcie badawcze.

Wnioski oceniane są w kilkuetapowej procedurze (opisanej szczegółowo w Instrukcji przygotowania wniosku), w której biorą udział zewnętrzni eksperci i recenzenci. Ostateczną decyzję o przyznaniu stypendium podejmuje Zarząd Fundacji. Zatwierdza ją Rada FNP.

Rejestracja kandydatów odbywa się za pośrednictwem formularza wniosku znajdującego się na stronie: https://wnioski.fnp.org.pl. Wydrukowany wniosek z wymaganymi podpisami i pieczęciami należy także przesłać do biura Fundacji na adres: I. Krasickiego 20/22, 02-611 Warszawa.

 

PROCEDURA SKŁADANIA WNIOSKU

W FNP procedura składania wniosku obejmuje dwa etapy:

  1. Rejestracja kandydatów online i wysłanie elektronicznej wersji formularza wniosku, publikacji oraz pozostałych wymaganych załączników w systemie FNP dostępnym na stronie:  wnioski.fnp.org.pl/
  2. Przesłanie wydrukowanego formularza wniosku z wymaganymi podpisami na adres Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. 

Do wniosku nie należy załączać innych załączników niż wymienione w Instrukcji przygotowania wniosku.

Do Działu Nauki należy dostarczyć do 21 października 2024 r. g. 15.00:

  • 2 egzemplarze wydrukowanego i wypełnionego w systemie wniosku oraz
  • 1 egzemplarz osobno wydrukowanych załączników do wniosku, ułożonych zgodnie z kolejnością wskazaną w Instrukcji (z wyłączeniem tekstów publikacji) wraz z wymaganymi podpisami.

 

Obowiązkiem kandydata jest elektroniczna wysyłka kompletnego podpisanego formularza wniosku wraz z wymaganymi załącznikami w systemie FNP.

Dział Nauki wysyła do FNP formularze wniosków z kompletem podpisów w wersji papierowej.

 

WAŻNE DOKUMENTY

Instrukcja uzupełniania danych Jednostki

Kontakt