Konkurs na współfinansowanie programów doktorskich HORIZON-MSCA-2025-COFUND-01-01

TYTUŁ

Konkurs na współfinansowanie programów doktorskich (Doctoral Programmes) w ramach Co-funding of regional, national and international programmes (COFUND) z działań Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA), nr HORIZON-MSCA-2025-COFUND-01-01

 

DLA KOGO?

Projekty są adresowane do doktorantów, prowadząc do uzyskania przez nich stopnia naukowego doktora przynajmniej w jednym kraju członkowskim lub stowarzyszonym z Horyzontem Europa. Przygotowane programy badawczo-szkoleniowe powinny zawierać elementy współpracy pomiędzy organizacjami różnych sektorów i z różnych krajów oraz odpowiednią opiekę naukową. Doktoranci muszą zostać przyjęci na studia doktoranckie, co w Polsce oznacza przyjęcie ich do Szkoły Doktorskiej.

 

INSTYTUCJA FINANSUJĄCA

Komisja Europejska

 

CEL KONKURSU

Celem MSCA COFUND (Doctoral Programmes) jest dofinansowanie nowych lub istniejących programów badawczo-szkoleniowych ukierunkowanych na kształcenie naukowców przed uzyskaniem stopnia naukowego doktora w dowolnej dziedzinie nauki.

Realizacja projektów MSCA COFUND ma wzmacniać przepływ wiedzy i talentów w całej Europie oraz zachęcać naukowców spoza Europy do prowadzenia badań w instytucjach europejskich. Wspiera również zasadę interdyscyplinarności, wzmacnianie współpracy z sektorem poza akademickim oraz kreuje kulturę przedsiębiorczości, innowacji i otwartej nauki. Kluczowym elementem działania jest międzynarodowa mobilność naukowców. 

 

WAŻNE TERMINY

Rozpoczęcie naboru wniosków: 23 stycznia 2025 r.

Rejestracja projektu w UJ CM: 26 maj 2025 r.

Nabór wniosków w UJ CM: do 9 czerwca 2025 r.

Zamknięcie konkursu w KE: 24 czerwca 2025 godz. 17.00

Planowane rozstrzygnięcie konkursu: listopad 2025 r.

Rozpoczęcie pierwszych projektów: kwiecień 2026 r.

 

WAŻNE INFORMACJE

  • Wniosek może składać pojedyncza jednostka (beneficjent) będąca podmiotem prawnym z siedzibą w państwie członkowskim UE lub w kraju stowarzyszonym z programem „Horyzont Europa”.
  • Beneficjent może samodzielnie lub razem z partnerami wykonawczymi (implementing partners) przeprowadzić proces rekrutacji, przyjmować i szkolić naukowców oraz nadzorować przebieg projektu.
  • Przyjmowanie naukowców z dowolnego kraju świata i narodowości odbywa się w ramach otwartych i przejrzystych konkursów na stanowisko pracy organizowanych przez beneficjenta projektu, z obowiązkową publikacją oferty pracy na europejskim portalu EURAXESS. Naukowcy muszą być zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę na czas określony (czas trwania projektu).
  • Minimalny czas zatrudnienia naukowca na pełny etat to 3 miesiące, z założeniem, że doktorant musi być zatrudniony na okres pozwalający mu przygotować rozprawę doktorską. Projekt może trwać do 5 lat.
  • W każdym projekcie musi zostać zrekrutowanych i zatrudnionych przynajmniej 3 naukowców.
  • Każdy naukowiec musi spełniać zasadę mobilności, tj. projektu nie można realizować w kraju, w którym pracował lub mieszkał dłużej niż 12 miesięcy w ciągu 3 ostatnich lat przed datą zamknięcia konkursu naboru.
  • Doktoranci przyjmowani w ramach MSCA COFUND przez polski podmiot nauki i szkolnictwa wyższego powinni zostać zatrudnieni na czasową umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy z pełnym ubezpieczeniem zdrowotnym i społecznym oraz włączeni do programu kształcenia doktorantów w ramach szkoły doktorskiej. Początkujący naukowcy zatrudniani w ramach MSCA COFUND i przyjmowani do szkoły doktorskiej otrzymują wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę, płacone ze środków projektu. Doktorant nie pobiera stypendium doktoranckiego, jeśli zachodzą przesłanki określone w art. 209 ust. 1a. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
  • Wnioski składane są elektroniczne do KE poprzez portal EU Funding & Tenders.
  • Budżety projektów MSCA są kalkulowane na zasadzie kosztów jednostkowych związanych z całkowitą liczbą osobomiesięcy zatrudnienia naukowców. KE dofinansowuje koszty osobowe przyjmowanych naukowców w wysokości 3300 Euro/osoba/miesiąc. Budżet powinien przewidywać fundusze na: koszty osobowe (wynagrodzenie) dla przyjmowanych naukowców, koszty badań, szkoleń, podróży, zarządzanie i koszty pośrednie.
  • Po uzyskaniu dofinansowania z KE i podpisaniu umowy na realizację projektu istnieje możliwość wystąpienia do MNiSW o dofinansowanie 90% kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez wnioskodawcę na realizację projektu ze środków krajowych (tzw. wkładu własnego wykazanego w umowie grantowej) – na mocy komunikatu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 czerwca 2019 r. o ustanowieniu programu: „Projekty Międzynarodowe Współfinansowane” i naborze wniosków, z późn. zmianami.

 

 

 

WAŻNE ŹRÓDŁA I DOKUMENTY

Dokumentacja konkursowa 

Formularz wniosku

Call for proposal

HE MSCA Work Programme 2023-2025

https://marie-sklodowska-curie-actions.ec.europa.eu/actions/cofund

MSCA COFUND Guide for Applicants 2025

Podręcznik przygotowania wniosków wydany w ramach Krajowych Punktów Kontaktowych MSCA-NET (podręcznik dla konkursu 2024)

EU Principles on Innovative Doctoral Training

 

Dokumenty niezbędne dla rejestracji wniosku w DN:

 

 

KONTAKT

Mgr Beata Dyczewska (Dział Programów Międzynarodowych CZP CM)

e-mail: beata.dyczewska@uj.edu.pl

tel.: 12 433 27 90

Kontakt