[NCN] 55. edycja konkursów – OPUS 28+LAP/WEAVE, SONATA 20

DLA KOGO?

OPUS 26+LAP/WEAVE – konkurs przeznaczony jest dla naukowców i naukowczyń na wszystkich etapach kariery naukowej, którzy planują realizację badań:

  • bez udziału partnerów zagranicznych –  wniosek OPUS
  • z wykorzystaniem przez polskie zespoły badawcze wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych – wniosek OPUS
  • z udziałem partnerów zagranicznych, którzy nie ubiegają się o środki finansowe na ten cel w ramach programu Weave (przy czym zespoły zagraniczne mogą ubiegać się o te środki finansowe w ramach innych programów finansowania badań, które nie są współorganizowane przez NCN w oparciu o procedurę agencji wiodącej w programie Weave) –  wniosek OPUS
  • przy dodatkowym udziale partnerów zagranicznych, którzy nie ubiegają się o środki finansowe na ten cel w ramach programu Weave oraz z dodatkowym wykorzystaniem wielkich urządzeń badawczych – wniosek OPUS
  • w ramach współpracy Lead Agency Procedure (LAP) w programie Weave – tj. we współpracy z zagranicznymi zespołami badawczymi z Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga lub Belgii-Flandrii, które występują równolegle o środki finansowe na realizację tych projektów badawczych do właściwych dla nich instytucji finansujących badania w ramach programu Weave, tj. do FWF, GAČR, ARIS, DFG, SNSF, FNR lub FWO  – wniosek OPUS LAP
  • w ramach współpracy LAP w programie Weave przy równoczesnym udziale partnerów zagranicznych, którzy nie ubiegają się o środki finansowe na ten cel w ramach programu Weave lub z dodatkowym wykorzystaniem wielkich urządzeń badawczych – wniosek OPUS LAP.

SONATA 20 – konkurs na projekty badawcze, przeznaczony dla naukowców i naukowczyń, którzy uzyskali stopień doktora w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem.

 

INSTYTUCJA FINANSUJĄCA

Narodowe Centrum Nauki

 

CEL KONKURSU

OPUS 28+LAP/WEAVE – konkurs daje możliwość ubiegania się o finansowanie projektów badawczych prowadzonych we współpracy międzynarodowej dwustronnej lub trójstronnej w ramach programu Weave, a także przedsięwzięć realizowanych przy wykorzystaniu przez polskie zespoły badawcze wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych.

Współpraca międzynarodowa w konkursie OPUS 28 nie jest obowiązkowa, a wnioski z udziałem partnerów zagranicznych nie są traktowane preferencyjnie w stosunku do wniosków, które takich partnerów nie angażują.

Ważne informacje:

  • okres realizacji projektu badawczego:
    • OPUS: 12, 24, 36 lub 48 miesięcy,
    • OPUS LAP:  12, 24, 36 lub 48 miesięcy (w zależności od zespołu partnerów międzynarodowych projektu)
  • kierownik_czka projektu nie musi posiadać stopnia naukowego doktora, musi posiadać w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę i jest zobowiązany do przebywania na terenie Polski przez co najmniej 50% czasu trwania projektu,
  • kierownikiem_czką projektu może być wyłącznie osoba zatrudniona przez cały okres realizacji projektu w podmiocie planowanym jako miejsce realizacji projektu badawczego na podstawie umowy o pracę, co najmniej w połowie pełnego wymiaru czasu pracy. Wymóg zatrudnienia nie dotyczy osób pobierających świadczenia emerytalne z systemu ubezpieczeń społecznych,
  • do realizacji zadań badawczych można zaangażować dodatkowych wykonawców, w tym studentów, doktorantów oraz osoby na stanowiskach typu post-doc,
  • w ramach kosztów bezpośrednich nie można planować wydatków związanych z Open Access.

 

SONATA 20 – osoby wnioskujące mogą ubiegać się o finansowanie projektów obejmujących badania podstawowe, trwających 1224 lub 36 miesięcy.

Ważne informacje:

  • kierownikiem_czką projektu może być osoba, która uzyskała stopień doktora w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem, przebywająca na terenie Polski przez co najmniej 50% czasu trwania projektu i posiadająca w swoim dorobku naukowym posiada co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę.
  • kierownikiem_czką może być wyłącznie osoba zatrudniona przez cały okres realizacji projektu w podmiocie planowanym jako miejsce realizacji projektu badawczego na podstawie umowy o pracę na co najmniej połowę pełnego wymiaru czasu pracy. Wymóg zatrudnienia nie dotyczy osób pobierających świadczenia emerytalne z systemu ubezpieczeń społecznych.
  • do realizacji zadań badawczych można zaangażować dodatkowych wykonawców, w tym studentów, doktorantów oraz osoby na stanowiskach typu post-doc,
  • w ramach kosztów bezpośrednich nie można planować wydatków związanych z Open Access.

 

WAŻNE TERMINY

UWAGA:

Celem oceny poprawności formalnej przygotowanego wniosku oraz uzyskania stosownych zgód wewnętrznych, wniosek w wersji roboczej należy przedstawić w Centrum Zarządzania Projektami najpóźniej do dnia 2 grudnia 2024 r. Złożenie wniosku w późniejszym terminie będzie wymagało uzyskania zgody Dyrektor Centrum Zarządzania Projektami, pani Alicji Rybki.

Finalna wersja wersji wniosku wraz z załącznikami powinna zostać złożona w Centrum Zarządzania Projektami, Dziale Programów Krajowych (ul. Skawińska 8) do 6 grudnia 2024 r.

Termin składania wniosków w NCN upływa 16 grudnia 2024 r. Nabór wniosków w systemie ZSUN/OSF zostaje zamknięty o godzinie 16:00.

 

 

SPOSÓB SKŁADANIA WNIOSKÓW

Szczegółowe warunki konkursów zostały zamieszczone na stronie Narodowego Centrum Nauki:

OPUS 28 + LAP/WEAVE, SONATA 20

Ważne! Łączna liczba projektów NCN kierowanych przez daną osobę i wniosków złożonych w NCN, będących w ocenie lub zakwalifikowanych do finansowania, w których ta osoba wskazana jest jako kierownik projektu, nie może przekraczać dwóch. Liczba ta ulega zwiększeniu do trzech w przypadku, gdy dana osoba kieruje co najmniej jednym projektem finansowanym w międzynarodowym konkursie NCN lub złożyła co najmniej jeden wniosek do międzynarodowego konkursu NCN. Do limitów tych nie wlicza się projektów ani wniosków z konkursów PRELUDIUM BIS i DIOSCURI.

Ważne! W związku z inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, na mocy uchwały Rady Narodowego Centrum Nauki, we wnioskach składanych w konkursach Narodowego Centrum Nauki nie można planować jakiejkolwiek współpracy podmiotów polskich z podmiotami rosyjskimi. Zaplanowanie takiej współpracy będzie skutkować odrzuceniem wniosku ze względów formalnych.

WAŻNE DOKUMENTY

Zasady składania wniosków NCN 55

Procedura składania wniosków NCN 55

Instrukcja uzupełniania danych jednostki

Oświadczenie Szkoła Doktorska – dotyczy tylko konkursu OPUS

Oświadczenie dot. zgód w projekcie

Zgłoszenie Projektu Badawczego

 

KONTAKT

Wnioski OPUS 28, SONATA 20:

Renata Sobieszczańska-Horbatowska, tel. 12 433 27 97, 512 749 575, e-mail: renata.sobieszczanska-horbatowska@uj.edu.pl

Małgorzata Tondryk, tel. 12 433 27 92, 506 837 035, e-mail: malgorzata.tondryk@uj.edu.pl

Izabela Zawadzka, tel. 12 433 27 92, 512 748 342, e-mail: izabela.zawadzka@uj.edu.pl

 

Wnioski OPUS 28+LAP/WEAVE:

Anna Zaręba, tel. 12 433 27 90, email: anna1.zareba@uj.edu.pl

 

 

 

Kontakt