VITAL_Technologia wirtualnych bliźniaków jako narzędzie personalizacji opieki klinicznej
Instytucja Finansująca: Komisja Europejska
Oficjalna strona projektu: Link
Okres realizacji: 2024-01-01 – 2028-12-31
Całkowita wartość projektu: 8 743 516,25 EUR
Kwota dla UJ CM: 311 500 EUR
Konkurs: Horizon Europe
Kierownik: prof. dr hab. Sebastian Polak
E-mail kierownika: sebastian.polak@uj.edu.pl
Osoba do kontaktu: Katarzyna Gubernat
Telefon osoby do kontaktu: 21 433 27 87
E-mail osoby do kontaktu: katarzyna.gubernat@uj.edu.pl
Jednostka: Katedra Technologii Postaci Leku i Biofarmacji
Telefon do jednostki: 12 620 56 00
Opis projektu:
VITAL dostarczy kompleksową, klinicznie zweryfikowaną, wieloskalową, wielonarządową platformę modelowania, która jest napędzana i może reprezentować dane poszczególnych pacjentów pozyskane zarówno w klinice, jak i z technologii ubieralnej. Platforma stworzy wirtualnego ludzkiego bliźniaka do zindywidualizowanej i specyficznej dla płci optymalizacji terapii medycznej (farmakologicznej) lub chirurgicznej (interwencyjnej) w przypadku złożonych, wieloczynnikowych zaburzeń sercowo-naczyniowych, które mają wpływ ogólnoustrojowy i wysokie ryzyko chorób współistniejących m.in. nerek i mózgu: ogólnoustrojowego nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca (nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca (z/bez zachowanej frakcji wyrzutowej) i skomplikowane hemodynamicznie ubytki w przegrodzie międzyprzedsionkowej.
Przyjazne dla użytkownika interfejsy, współtworzone z pracownikami służby zdrowia, zapewnią dostęp do technologii. Platforma konsoliduje istniejące wieloskalowe i wielonarządowe modele serca, płuc i krążenia ogólnoustrojowego oraz ich mechanizmy regulacyjne, a także postępuje poprzez włączenie obecnie brakujących komponentów opartych na biofizyce, fizjologii (kontrola ciśnienia krwi związana z nerkami, działania hormonalne, kontrola naczyń krwionośnych, funkcjonalność komórek mięśni gładkich specyficzna dla regionu naczyniowego oraz wzrost i przebudowa mięśnia sercowego i tętnic) oraz mechanizmy mechaniczno-biologicznej przebudowy serca i tętnic).
Do końca projektu platforma zostanie zwalidowana i przetestowana na ponad 200 pacjentach w 5 badaniach klinicznych we Francji i Wielkiej Brytanii, aby zoptymalizować leczenie pacjentów z opornym nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca lub niewydolnością serca.
Unikalnym aspektem VITAL jest skupienie się na monitorowaniu zdrowia psychicznego pacjentów aby zrozumieć ich oczekiwania i zastrzeżenia wobec cyfrowej technologii medycznej. Technologia VITAL będzie zgodna i bezpośrednio przyczyni się do rozwoju ekosystemu wirtualnych bliźniaków VPHi i EDITH. Pozwoli to na dalsze uwolnienie potencjału nowych narzędzi cyfrowych, które inteligentnie łączą moc wieloskalowych modeli opartych na fizyce, sztucznej inteligencji i danych, aby zapewnić lepszą opiekę zdrowotną dla wszystkich.
Powrót >