eCREAM_Umożliwienie badań klinicznych w medycynie ratunkowej i doraźnej
Instytucja Finansująca: Komisja Europejska
Oficjalna strona projektu: Link
Okres realizacji: 2022-09-01 – 2027-08-31
Całkowita wartość projektu: 7 294 249 EUR
Kwota dla UJ CM: 383 875 EUR
Konkurs: Horizon Europe
Kierownik: prof. dr hab. Wojciech Szczeklik
E-mail kierownika: wojciech.szczeklik@uj.edu.pl
Osoba do kontaktu: Katarzyna Gubernat
Telefon osoby do kontaktu: 12 433 27 87
E-mail osoby do kontaktu: katarzyna.gubernat@uj.edu.pl
Jednostka: Ośrodek Intensywnej Terapii i Medycyny Okołozabiegowej
Telefon do jednostki: 12 630 82 67
Opis projektu:
Pandemia CoViD-19 wykazała kluczowe znaczenie wysokiej jakości oddziałów ratunkowych w zapewnianiu najlepszej opieki pacjentom. Pierwsza ocena kliniczna na SOR jest niezbędna do podjęcia decyzji o odpowiednim leczeniu i hospitalizacji. Ogromna liczba pacjentów zgłaszających się na SOR oraz niedobór personelu, sprawiają, że gromadzenie danych ad hoc jest nieosiągalne.
Aby wypełnić lukę między potrzebą badań klinicznych a dostępnością solidnych danych potrzebne jest ich bezpośrednie wyodrębnienie z elektronicznych kart zdrowia (EHR) oddziału ratunkowego co umożliwiłoby przeprowadzenie badań klinicznych, które obecnie zbyt mocno ograniczają się do ośrodków akademickich i wykorzystanie informacji klinicznych do odpowiedzi na wiele pytań badawczych. Planujemy wykorzystać narzędzie przetwarzania języka naturalnego (NLP), które musi być zintegrowane z zaawansowanym systemem zdolnym do wykorzystania funkcji NLP w celu uzyskania wysoce wiarygodnych danych.
Głównym celem eCREAM jest opracowywanie nowych rozwiązań technicznych do wyodrębniania informacji klinicznych z ustrukturyzowanych i nieustrukturyzowanych danych zawartych w różnych dokumentach medycznych w celu tworzenia baz danych informacji klinicznych o pacjentach odwiedzających SOR.
Następnie chcemy promować znaczenie gromadzenia danych jako dobra publicznego. Rozważymy różne potrzeby dostępu do danych różnych użytkowników końcowych: lekarzy, badaczy, decydentów w zakresie zdrowia i obywateli.
Wreszcie eCREAM zajmie się dwoma przypadkami użycia reprezentującymi główne problemy w opiece w nagłych wypadkach. Zbada zdolność SOR do hospitalizacji pacjentów oraz wykorzysta dane do opracowania pulpitu nawigacyjnego do informowania obywateli w czasie rzeczywistym np. o przepełnieniu SOR-ów, a decydentów politycznych o możliwym pojawieniu się określonych zjawisk epidemiologicznych
Powrót >