Trauma, odporność, zdrowie: Hormonalne, immunologiczne i genetyczne wyznaczniki reakcji na stress wśród trzech pokoleń ukraińskich uchodźców. (Trauma, resilience, health: Hormonal, immunological and genetic biomarkers of stress response among three generations of Ukrainian refugees)
Instytucja Finansująca: NAWA
Oficjalna strona projektu: Link
Okres realizacji: 2022-08-15 – 2024-01-14
Całkowita wartość projektu: 299 626,08 zł
Kwota dla UJ CM: 299 626,08 zł
Konkurs: GRANTY INTERWENCYJNE NAWA 2022
Kierownik: prof. dr hab. Grażyna Jasieńska
E-mail kierownika: grazyna.jasienska@uj.edu.pl
Osoba do kontaktu: Anna Zaręba
Telefon osoby do kontaktu:
E-mail osoby do kontaktu: anna1.zareba@uj.edu.pl
Jednostka: Zakład Zdrowia i Środowiska, Instytut Zdrowia Publicznego
Telefon do jednostki: 12 43 32 820
Opis projektu:
Celem projektu jest 1. zbadanie hormonalnych, immunologicznych i genetycznych wyznaczników reakcji na stres wśród trzech pokoleń ukraińskich uchodźców; 2. ocena nasilenia poziomu stresu i jego wyznaczników w zależności od stopnia prężności i nadziei na przyszłość.
Stres i trauma związane z narażeniem na działania wojenne i uchodźstwo mogą mieć długoterminowe negatywne konsekwencje zdrowotne. W związku z tym konieczne jest zbadanie fizjologicznych zmian w organizmie w wyniku narażenia na traumatyczne wydarzenia, zwłaszcza u dzieci. Kluczowe jest również poznanie jakie czynniki sprzyjają lepszemu radzeniu sobie nawet z tak silnymi stresorami i zmniejszają ryzyko rozwoju w przyszłości problemów ze zdrowiem.
W składzie zespołu badawczego znajduje się psycholog (studia magisterskie oraz doktorat z psychologii). W projekcie wezmą udział partnerzy z USA z Baylor University (specjalizujący się w badaniu stresu u dzieci). Wśród współwykonawców z USA znajduje się prof. Flinn specjalizujący się w badaniu traumy u dzieci oraz prof. Urlacher zajmujący się badaniami zdrowia dzieci. Do zespołu zostanie dołączony psycholog z Ukrainy, posiadający doświadczenie naukowe i praktyczne, oraz posługujący się językiem rosyjskim i ukraińskim. W skład zespołu wejdą doktoranci oraz studenci pochodzenia/obywatelstwa ukraińskiego, posługujący się językiem ukraińskim i/lub rosyjskim.
Powrót >